Péče o kočku po kastraci

Kastrace kočky je operativní zákrok prováděný v celkovém úplném znecitlivění (narkóze). Principem operace je otevření dutiny břišní a vyjmutí všech rozmnožovacích orgánů, tj. obou vaječníků, vejcovodů, obou děložních rohů a děložního těla. Vykastrovaná kočka nemůže mít již nikdy koťata, ani se u ní neprojeví pohlavními hormony vyvolané rozmnožovací pudy. Kočce chované trvale v bytě pro potěchu, bez dalších chovatelských ambicí je kastrace pouze k prospěchu. Zvíře je klidné, nestresované říjí, odpadá absolutně riziko pozdějších gynekologických komplikací, jako je např. hnisavý zánět dělohy, cystické změny na vaječnících, krvácivé stavy z dělohy, poruchy říjových cyklů event. endokrinologické problémy a v neposlední řadě i nádorová bujení rozmnožovacích orgánů.

 

 

Kastrace se na většině veterinárních pracovišť provádí ambulantně a kočka se ihned po zákroku předá majitelům do domácího ošetření. Pozorně si tedy prečtěte několik dalších řádek, kde jsou v kostce shrnuté veškeré otázky a nejasnosti, na které se majitelé ptají, a kde se dělá nejvíce chyb komplikujících pooperační stav.

Až přinesete Vaši kočku domů, musíte ji nechat probudit v suchu, teple a klidu na zemi - na koberci, dece či matraci. Zásadně nedávejte zvíře v odeznívající narkóze na postel nebo křeslo. Nedokáže ještě pod vlivem zbytkových anestetik kontrolovat rovnováhu a i pád z malé výšky může mít za následek vážnou zlomeninu. Cestou domů z ordinace umístěte kočku do přenosky, popř. velké tašky tak, aby ležela s krkem a hlavou nataženou a měla tak volné dýchací cesty. Neberte zvíře do náruče jako dítě, protože ji zabalením do klubíčka můžete uskřinout dýchací trubici. Nejbezpečněji se zvíře v narkose nosí jako "mísa s obloženými chlebíčky" nebo za kůži na zátylku jako tzv."věšák".

Některá zvířata se ihned po operaci probouzejí, jiná spí ještě několik hodin. Ve většině případů chodí již asi tři hodiny po zákroku. Závisí to především na aktivitě metabolismu jater a ledvin, které odbourávají použitá anestetika. Je-li kočka při odvozu a doma ještě bezvládná, musíme jí vytahovat jazyk z tlamy, aby ji nezapadl. Jakmile se s námi začne i jinak ještě spící zvíře o jazyk přetahovat, je vše v pořádku. Budí se, jazyk již podvědomě reflexně kontroluje a udušení nehrozí. Až se kočka vzbudí a začne bez pomoci chodit, dojde si sama k misce s vodou a krmením. Jíst a pít může v menším množství hlavně měkké kašovité krmení, konzervu, kapsičku. Po prvním jídle a napití může zvíře zvracet, je to zcela normální a nesmí Vás to vyvést z míry. Zásadně kočku do jídla a pití nenuťte, spíše jí ublížíte, než pomůžete. Druhý den po operaci již kočka musí normálně jíst v obvyklém množství, nesmí zvracet a alespoň jedenkrát za den močit. Bude-li zvíře den po operaci jíst, ale bude při tom zvracet nebo bude-li stravu absolutně odmítat či se nevymočí, zavolejte nebo rovnou přijeďte na kontrolu. Nenechávejte tento stav bez pomoci několik dní, mohlo by být již příliš pozdě. Včasné injekční podání výživy, infuzí, vitamínů a úprava rozbouřeného metabolismu navrátí zvířeti vitalitu a chuť do jídla.

Operační rána je kryta tekutým obvazem a gázou. Gáza pomáhá, jako indikátor stavu hojení rány a zároveň chrání ránu před olizováním. Je-li celých deset dní do vytažení stehů čistá a suchá, je vše v pořádku. Začne-li gázou cokoliv prosakovat, ať už krev, hnis nebo neurčitá tekutina, navštivte s kočkou co nejdříve během denních ambulantních hodin ordinaci. Stehy z rány se odstraňují za 10 dní po zákroku. Zvíře musí být celých deset dní fit. To znamená jíst, močit, nezvracet a nelízat si ránu.

Ochránit stehy před kočičím jazykem bývá největší problém a devět z deseti majitelů kastrovaných koček jej podcení. Kočka musí být celých 10 dní oblečená v košilce.Majitelé ránu dvakrát denně kontrolují. Zvíře nesmí být za žádnou cenu bez košilky. Stačí moment a kočka si ránu rozlíže, zanese si do ní infekci a následné hojení je zdlouhavé a i zbytečné.

Vaše kočička již bude mít na sobě košilku, takže starosti s ušitím košilky Vám odpadnou. V moji ordinaci je 1. košilka standardní součást zákroku bez příplatku.

Budete-li dodržovat těchto několik málo základních rad, bude Vaše kočka za pár dní naprosto fit. Při jakýchkoliv pochybnostech volejte raději vždy do ordinace, kde bylo vaše zvíře operováno.